Gezi Rehberi,  Türkiye

Müze Kart Nedir ? Nerden Alınır


Türkiye coğrafik konum olarak yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulmuş bir ülkedir. Bu sebeple içerisinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken arkeolojik yapı, tarihi mekân ve saraylar, müze ve ören yerleri fazla sayıda mevcuttur. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen Müze Kart projesi farklı şehirleri gezerken aynı zamanda orada bulunan tarihi dokuları da daha ekonomik bir şekilde görme imkânı vermektedir. Özellikle yabancı turistlerinde sıklıkla geldiği mekanlardaki giriş ücretleri kendi ülkelerindeki eşdeğer yerlerin ücretleri ile benzerlik gösterdiğinden, ülkemizdeki yüksek döviz kuru dikkate alındığında giriş imkânı birçok kişi için fazlasıyla kısıtlanmaktadır. Vatandaşlarımız müze Kart sayesinde yıllık ücret karşılığında birçok yere ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir.

MÜZE KART NASIL ALINIR?

Müze kart almak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport veya ehliyet yanı sıra vesikalık bir fotoğraf ile internet sitesinde belirtilen müze kart satış noktalarına gitmeniz yeterli olacaktır. 18 yaşını doldurmuş olan öğrenciler öğrenci kimlik kartını göstermeleri halinde daha uygun fiyatlarla müze kart sahibi olabilmektedirler. Üstelik müze kart ile beraber 300’ü aşkın müze ve ören yerini ziyaret edebilmektesiniz. 2019 yılı için müze kart ücretleri 70 TL, indirimli müze kart ücreti ise 30 TL’dir. Artık sanal ortamda da müze kart web sitesini ziyaret ederek gerekli başvuruları yapıp müze kart alınabilmektedir. Ücret kredi kartı ile ödenebilmekte ve müze kartınız 1 hafta içerisinde belirttiğiniz adrese gönderilmektedir.

Hatay beşikli magara

MÜZE KART NERELERDE GEÇERLİDİR?

Müze Kart ile 300’ü aşkın müze ve ören yerini ziyaret etmeniz mümkündür. Ancak iç mekânın küçük olduğu, tarihi dokunun hasar görme olasılığı, ziyaretçi fazlalığı gibi özel sebeplerle bazı tarihi yerlerde müze kart maalesef ki geçerli değildir. Örneğin; Topkapı Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Antik Kenti gibi yerlerde ücretsiz giriş yapılamamaktadır. Bunun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı idaresinde olmayan bazı yerlerde de müze kart kullanımı geçerli değildir. Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı tarafından, Yerebatan Sarnıcı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ve Galata Kulesi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Beltur tarafından idare edilmektedir.

Hatay Titus tüneli

Müze Kart Avantajları Nelerdir?

Müze kart kullanımı gezilerinizde ekonomik kolaylık sağlamanın yanı sıra hediyelik eşya alışverişlerinizde de anlaşmalı yerlerle indirim sağlamaktadır. Ayrıca İstanbul şehir hatlarını yüzde 20 oranında iskontolu kullanabilir, devlet tiyatrolarına bilet alırken göstermeniz halinde yüzde 40 oranında iskontolu bilet alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Rahmi M. Koç ve Sakıp Sabancı Müzelerini d indirimli olarak gezebilirsiniz. Sadece sahibi tarafından kullanılan müze kart girişlerde kimlik kontrolü yapılarak onaylanmakta ve müzelere giriş sırasında kuyrukta sıra beklemeye son vermektedir. Bu kartlar 1 yıl süre ile aktiftirler.

İş bankası maximum kart sahipleri, müze ve ören yerlerinde giriş esnasında kartlarını turnikeye okutarak veya POS cihazından geçirerek müze kart ayrıcalıklarından ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Tayland Gezi Rehberi

İyi Gezmeler.

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

7 Yorum

Bir Cevap Yazın