Akdeniz,  Gezi Rehberi

Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi


Kelebekler Vadisi Hakkında Bilgiler

Kelebekler Vadisi Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz yerleşkesinde yer alan doğal varlıkları ile tabir-i caizse saklı bir cennettir. Kelebekler Vadisi endemik bitki türleri ile dikkat çekmektedir.350 metre yüksekliğe sahip olan bu yer Babadağ eteklerinde konumlanmıştır. Kelebekler Vadisi ismini 80’den fazla kelebek çeşidinin ve Kaplan kelebeğinin burada bulunmasından almıştır.

Kelebekler Vadisi gezisi mutlaka gezilmesi gereken yerler listesine alınmalıdır. Kelebekler Vadisi hatırlarda yer edecek ve eşsiz deneyimler yaşatacak bir yerdir. Ayrıca sarp kayalıkların üzerinde bulunduğu için dış çevreden çok fazla etkilenmemektedir. Bununla birlikte çevredeki işletmeler buraya çok fazla sahip çıktığından kelebek popülasyonu daima diğer bölgelerden fazla olmuştur.

Esasında Kelebekler Vadisi’nin tarihi M.Ö 400’lü yıllara dayanmaktadır. Buradaki ilk işletme 1987 yılında kurulmuştur. Vadi aynı yılda Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından ağaçlandırılmış ve doğal bağ ve bahçeler kurulmuştur. Kelebekler Vadisi Dünya Mirası Koruma Vakfı tarafından endemik bitki türlerinin varlığı sayesinde yasal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi yazımı inceleyip bu yer hakkında tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi

Kelebekler Vadisi Şelaleleri

Kelebekler Vadisi karstik duvarların arasında yetişen endemik bitkileri ve etrafta büyülü bir şekilde uçan Kaplan kelebekleri ve yosunlu kayalıklardan süzülen şelaleleri muazzam bir coğrafyadır. Plajın hemen arka tarafından iki farklı noktaya ayrılan yürüyüş güzergâhları bulunmaktadır. Vadinin sol tarafındaki patikadan yürüdükten 20 dakika yürüdükten sonra ilk şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Birinci şelaleyi geçtikten sonra biraz zor bir tırmanış gerçekleştirip 10 dakika içerisinde de ikinci şelaleye varıyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bologna Gezi Rehberi

Kelebekler Vadisi’nin sağında da patika bir yol görecekseniz. Patikanın etrafında bulunan ipler yardımıyla yukarıya tırmandığınızda yarım saatte Fralya Köyüne varıyorsunuz. Köyün son düzlüğünde yer alan kayalıklardan Kelebekler Vadisinin manzarasını izlemenin de ayrı bir keyif olduğunu söyleyebilirim.

Kelebekler Vadisi’nde konaklama nasıl olacak derseniz medeniyetten neredeyse uzak kalmış bu yerde çadır kurabilir veya ağaç evlerde kalabilirsiniz. Bu şekilde konaklama olmasının nedeni ise bu doğal habitatın herhangi bir şekilde bozulmasını önlemektir.

Kelebekler Vadisi’nin İklimi

Kelebekler Vadisi iklimi için mevsim şartlarından biraz farklılık gösterdiği söylenebilir. Akdeniz iklimi etkili olduğu zamanda bunaltıcı sıcaklar pek görülmez. Daha çok vadi üzerinden esen meltem rüzgârının ılık esintisini hissedebilirsiniz. Sonbahar mevsimi adeta yaz gibidir. Durum böyle olunca bitki çeşitliliği de oldukça fazladır. Vadi’deki bitki türleri arasında kekik, defne, zakkum, hayıt, ekşi nar, yabani üzüm, keçiboynuzu, karaağaç, zeytin, kantaron gibi bitki türlerini görmek mümkündür.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir

sorusunun yanıtı için karayolu, tekne ve yakınlarında bulunan havalimanı sebebiyle ulaşımın kolay olduğunu söyleyebilirim. Karayolu ile ulaşmak için öncelikle Fethiye’ye gitmek gerekir. Fethiye’ye varınca oradan kalkan dolmuşlar vasıtası ile Ölüdeniz’e gidilebilir. Ölüdeniz’den de tekneye binilerek Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak mümkündür.

Vadi’ye tekne yolu ile ulaşım Ölüdeniz üzerinden olmaktadır. Gidiş- dönüş tekne ücret kişi başı 30 TL’dir. Yolculuk 30 dakikadır. Ancak biletlerin tekne içindeki bilet gişesinden alınmasına özen gösterilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Colmar, Fransa

Kelebekler Vadisi’ne en yakın havalimanı Dalaman’dır. Dalaman Havalimanı Fethiye’ye 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dalaman’da Türkiye içinden iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere birden çok seferler düzenlenmektedir.

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

7 Yorum

Bir Cevap Yazın