Akdeniz Gezi Rehberi

Fethiye SaklıKent Kanyonu


Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgiler

Ege Bölgesi’nde tatil denilince ilk olarak akla Fethiye gelir. Fethiye Ölüdeniz’i ile meşhur kalabalık bir tatil beldesidir. Ancak Fethiye’nin herkes tarafından keşfedilmemiş bir diğer güzelliği de Saklıkent Kanyonu’dur. Saklıkent Kanyonu Fethiye’ye yaklaşık 45 km uzaklıkta yer alır. Saklıkent Kanyonu eski zamanlarda birçok tarihi yapıya yakınlığı ile bilinmesine rağmen bir 26 yıl önce çoban tarafından keşfedilmiş olması da ilgi çekicidir.

Saklıkent Kanyonu, Antalya-Muğla sınırında Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu bir kanyondur. Uzunluğu 18 km olup yüksekliği 200 metre olarak ölçülmüştür. Mayıs aylarında dağlarda eriyen karın buz gibi suyu bu eşsiz cennete doğru akar. Bu cennetin güzelliklerini görmek ve ilham almak istiyorsanız Saklıkent Kanyonu Fethiye yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı

Akdeniz Bölgesi’nin görülmeye değer yerlerinden biri olan Saklıkent Kanyonu Milli Parkı harika bir doğa mucizesidir. Kanyon sebebiyle daha da değerlenmiştir. Buraya isterseniz araba kiralayıp isterseniz de günübirlik turlara katılıp gelebilirsiniz. Parka ilk girdiğinizde kayaların arasında gizli kalan kanyonu göreceksiniz. Kayalıkların üzerinde yürümek zor olduğundan düz bir ayakkabı giymenizi tavsiye ederim. Sonrasında kayalıkların üzerine kurulmuş tahta bir yoldan ilerleyip manzarayı keşfediyorsunuz.

Saklıkent Kanyonu Gezisi için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Milli Park’ın görüntüsü dahi insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Parkın içerisinde bulunan buz gibi berrak köpüklü su yazın sıcak günlerinde insanı ferahlatıyor. Burası için bir nevi huzurun ve sessizliğin mekânı da denilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Cusco Peru Gezi Rehberi

Kanyon 1989 yılında açılmış ve 1 yıl sonra çevre halkı tarafından tamamen bilinen bir yer haline gelmiştir.1995 yılında ise dönemin Dışişleri Bakanı Erdal İnönü de burayı ziyarete gelince kanyon iyiden iyiye üne kavuşmuştur.

Saklıkent içinde yürürken sizleri bir ada karşılıyor. Ada bölgesinin içinden kanyona gelmek için hırçın su akıntısının olduğu bir yerden geçmek gerekiyor. Yetkililer insanların bu sudan geçerken akıntıya kapılmaması için halat bağlamışlar. Bu halata tutunup rahatça karşı tarafa geçebiliyorsunuz. Saklıkent Kanyonu güzellikleri keşfi sırasında mutlaka yanınızda ıslanmaya karşı yedek bir kıyafet bulundurmanız iyi olacaktır.

Saklıkent Kanyonu Yapılacak Aktiviteler

Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüş yapmanın ve doğayı keşfetmenin dışında rafting yapma imkânı da bulunuyor. Özellikle turistlerin sıklıkla tercih ettiği rafting oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Rafting için 3 adet parkur bulunuyor.45 dakikalık,1 buçuk saatlik ve 3 saatlik olmak üzere istediğiniz gibi rafting yapabiliyorsunuz.

Saklıkent Kanyonu’nda yapılabilecek aktiviteler arasında çamur banyosu da bulunuyor. Şifalı olduğu söylenen çamurun içine girebilir tüm vücudunuzu çamurla kaplayabilirsiniz.

Ayrıca adrenalin sevenler için buraya bir Bungee Jumping alanı kurulmuş. Yükseklik seviyorsanız tepeye çıkıp bu aktiviteye katılabilirsiniz. Bunun yanında Zipline yapmayı sevenler de Saklıkent Kanyonu’nda bu aktiviteyi tercihe ediyorlar. Yorgunluğunuzu ve stresinizi Zipline yaparak atabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Yeme-İçme

Saklıkent Kanyonu’nda yer masasında yemek yemeyi sevenler için çok güzel bir mekân bulunuyor. Burada yöreye has zeytinyağlı yemekler, balık çeşitleri ve ızgarada et ya da balık servis ediliyor. Kanyonda yürüyüş yapıp yorulduğunuzda bir şeyler içmek isterseniz farklı içeceklerin servis edildiği cafelere uğrayabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’nda lezzetli yiyecek ve içecekler sizi bekliyor.

Saklıkent Kanyonu Gezisi Ücretleri

Saklıkent Kanyonu’na gitmek için çeşitli tur şirketlerinin düzenlediği günübirlik turlara katılmanızı tavsiye ederim. Kişibaşı 110 TL,4-12 yaş arası çocuklardan ise 100 TL talep ediyorlar. Bu ücrete ayrıca kahvaltı ve öğle yemeğinin de dahil olduğunu belirtelim.

BENZER YAZILAR...

1 Yorum

  • CEVAPLA
    Bipudra
    17 Haziran 2019 at 08:53

    Fethiye Saklıkent Kanyonu cennet gibi gerçekten . Tatil yapılacak yerlerin ilk sırasında yer alıyor. Huzur kokuyor .

Bir Cevap Yazın

shares