Gezi Rehberi

Sicilya Adası Gezi Rehberi

Sicilya Adası icin genel bilgiler

Sicilya Adasi gezi rehberi, nde Sicilya Adası Akdeniz’in en büyük adasıdır. Kıyı şeridi manzarası ile harikulade bir güzellik sunmaktadır. Eski zamanlardan beri Yunan, Roman, Aragon ve Arap medeniyetleri tarafından yönetilen Sicilya Adası bugün İtalya’da yer alan özerk bir yerleşim bölgesidir. Sicilya’nın kültürel yapısına bakıldığında Arap ve Yunan kültürlerinin esintileri olduğu görülmektedir. Sicilya Adası farklı kültürleri harmanlamış bir yer olduğundan bölgede bulunan her yapıda değişik medeniyetlere ait mimari ve kültürel özellikleri görmek mümkündür. Sicilya’da bulunan küçük şirin adalar sahilde ayrı yerlere dağılmış bir görünümdedir.

Doğu Sicilya’nın iç kısmında yer alan Etna Yanardağı Avrupa’nın en yüksek yanardağıdır. Burada bulunan Stromboli ve Volcana Adaları da bilinen en büyük aktif yanardağlar arasında yer almaktadır. Bölgede Latin dili ailesine bağlı İtalya’nın Sicilya’ca lehçesi konuşulmaktadır. Ayrıca Mafya terimi Sicilya kökenlidir. Malya’nın en popüler olduğu kasaba Corleone’dir.

Her köşesi tarih ve kültür kokan Sicilya Adası parkları, tapınakları, müzeleri ve sahilleri ile yaz tatilinde gidilmesi gereken muhteşem bir güzelliktir. Yabancı turistler özellikle buraya gelmek için yılın başından itibaren rezervasyon yaptırmaya başlamaktadır. Ada fazlasıyla geniş ve büyük olduğundan buranın baştan sona gezilmesi için en az 7 gün ayırmak gereklidir. Sicilya Adası Gezi Rehberi yazımı incelediğinizde buranın görülmeye değer yerlerini ve enfes yemeklerinin neler olduğunu keşfedeceksiniz.

Sicilya Adası Gezi Rehberi

Tapınaklar Vadisi(Agrigento)

Sicilya’nın Agrigento Bölgesi’nde yer alan Tapınaklar Vadisi şehrin güney tarafında yer alan beş Yunan tapınağından biridir. Tapınaklara giden yollar iki kısma ayrılmıştır. Doğu ve Batı giriş alanı olarak ayrılan iki ana girişe de şehrin farklı yerlerinden ulaşılabilir. Tapınakların etrafında o dönemde yapıldığı varsayılan antik taşıma arabalarının izleri yer almaktadır.

Tapınaklar vadisinin doğu tarafında Herkül Tapınağı yer alır. Burası M.Ö 6.yüzyılda yapılmış en eski tapınaklardan biridir. Vadinin diğer tapınağı Concord Tapınağıdır. Bu tapınak M.Ö 450 yılında inşa edilmiş olup yapısı eskiden beri tamamen aynı kalmıştır. Batı tarafta ise Jüpiter Tapınağı yer almaktadır. Tapınağa adım atılınca en dikkat çeken şey burada bulunan taş heykeldir. Tapınaklar Vadisi 1997 yılında UNESCO tarafından Miras Listesine eklenmiştir. Sicilya’nın başlıca turistik yerlerinden biri olan vadi İtalya’da oldukça popülerdir.

Katanya Doumo Meydanı

Dönemim ünlü mimarı Vaccarini tarafından tasarlanan Doumo Meydanı Barok mimarisinin eşsiz yapıları ile bezenmiş bir yerdir. Şehrin tam göbeğinde bulunmaktadır. Meydanın orta noktasında Fontana Dell’Elefante(Fil’in Çeşmesi )diye adlandırılan bir yapı bulunmaktadır. Çeşmenin üst kısmında bulunan siyah lavdan yapılmış fil heykeli 1500 yılından bu yana şehirde bulunmaktadır.

Aynı zamanda meydanda yer alan en önemli simgelerden biri Katanya ve Doumo Katedralidir. Bu katedraller deprem, yangın ve benzeri felaketlerden dolayı yılın belli dönemlerinde zarar görmüş ve onarımı oldukça uzun sürmüştür. Şu anda Barok tarzı ile yeniden tasarlanmıştır.

Neapolis Arkeoloji Parkı(Siracusa)

Sicilya Adası Gezi Rehberi, Sicilya’nın arkeolojik kalıntılarının yer aldığı en büyük arkeoloji parklarından biridir. Üç ana bölümü vardır. Bunlar taş ocakları, Yunan Tiyatrosu ve Roma Amfi Tiyatrosu olarak sıralanmaktadır.Latomia del Paradiso olarak adlandırılan taş ocağının çevresinde limon ağaçları bulunmaktadır. Burası sivri ucu ve dar yapısı sebebiyle ünlü ressam Caravaggio tarafından “Dionysos’un Kulağı” olarak adlandırılmaktadır.

Daha sonrasında parkın sol girişinde dünyanın en eski tiyatrolarından biri olan Yunan Tiyatrosu vardır. Burada ilkbahar mevsiminde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Parkın dış tarafında ise Roma Amfi Tiyatrosu bulunmaktadır.16.yüzyılda burası bir hayli tahrip edildiğinden şu anda taş ocağı vazifesini görmektedir.

Mondello Plajı

Sicilya’nın Palermo kentinde bulunan bu plaj sıcaktan bunaldığınızda gideceğiniz beyaz renkli kumu ve masmavi denizi ile eşsiz bir plajdır. Mondello Palermo’ya 45 dakika uzaklıktadır. İsterseniz buraya Palermo’dan otobüsle bile gelebilirsiniz. Sahil şeridi boyunca büfeler ve kafeler göreceksiniz. Ayrıca plaja giriş de ücretsizdir. Plaja geldiğinizde şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Mondello Plajı Avrupa’nın en iyi plajları arasında yer almaktadır.

Calamosche Plajı

Sicilya’nın Siraküza kentinde bulunan Calamosche Plajı berrak ve sakin denizi ile Sicilya’nın en ünlü plajlarından biridir. Burası iki kayalık çevresinde sınırlandırılmış 200 metre uzunluğunda küçük bir koy çevresinde uzanıyor. Şnorkelli yüzme için ideal ve hoş bir doğal yüzme yeri denilebilir.

Sicilya Adası Mutfağı

Sicilya Adası Gezi Rehberi, İtalya’nın kendine has lezzetlerine ev sahipliği yaptığı gibi farklı kültürlerden de etkilendiği için diğer yerlerinde kültürlerini yansıtıyor. Sicilya’ya gidildiğinde mutlaka ekmek kırıntıları ile kaplı pirinç toplarının tadına bakmalısınız. Sicilya sokaklarında ise stigghiola adı verilen pırasaya sarılmış kuzu bağırsağı ile hazırlanan bir yemek bulabilirsiniz. Buraya geldiğinizde Sicilya’nın meşhur kendine özgü pizzalarının tadına da bakmayı unutmayın.

Sicilya Adası’nda ayrıca Akdeniz Bölgesine özgü balık,zeytinyağı,domates gibi lezzetler yer alırken kayısı,şeker,çam fıstığı gibi doğu kültürüne ait öğeler de yer alıyor.

Bu yazida İlginizi çekebilir Biriktirdiklerim. Com

Sicilya Adası’nda Nerede Kalınır?

Sicilya’da gideceğiniz her bölgede farklı konaklama alternatifleri bulunmaktadır.Oteller,hosteller,konuk evleri, kamp alanları gibi yerleri bulma imkânınız mevcuttur. Burada bazı zincir oteller olduğu gibi butik otellere de rastlamak mümkündür. İşte size önerebileceğim bazı oteller;

-Villa Tranquilla

-Le Coccole

-City-In Hostel B&B

-Tirinity Palace

-Casa Arrigo

Sicilya Adası Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Sicilya Adası gezi rehberi, için bütçe planı yaparken her zamanki gibi 1 haftalık minimum bütçeye göre hesaplama yapmak uygun olur.3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 2.871 TL bunun yanında bir yolcu için uçak bileti 1.548 TL ise toplam 4.419 TL olarak bir ücret bulmuş oluruz. Bu giderlere ek olarak alışveriş yeme-içme dahil tahmini bütçe 6.000 TL olarak hesaplanabilir.

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

25 Yorum

Bir Cevap Yazın