Gezi Rehberi

Tisvildeleje-Danimarka Gezi Rehberi


Tisvildeleje deyince akla geniş plajlar, kutsal bir bahar ve açık havada rock müziği geliyor. Danimarka Rivierası’ndaki Tisvildeleje herkes için ve her şey için bir şeyler sunuyor.

Buradaki sıcak misafirperverlik, güzel manzara, muhteşem sanat ve kültür ve harika yemekler tadına doyulmaz bir anı yaşatıyor. Kısacası iyi bir tatil için Tisvildeleje o hayal ettiğiniz ve listesini yaptığınız her şeye ulaşmanızı sağlıyor.

Sazdan balıkçıların evlerindeki dar ana caddede dolaşırken, kelimenin tam anlamıyla kendinizi deniz kıyısında hissediyorsunuz. Tisvildeleje’nin neden Danimarka Rivierası’nın en popüler beldelerinden biri olmasının sebeplerinden biri de buranın kutsal bir yer olduğuna inanılmasıdır.

Orta çağda yaşayan seyyahlar Kral III. Hristiyan’a su sağlayan kutsal Aziz Helene Baharından (Sankt Helene Kilde) içmek için buraya gitti. Daha sonra Asger Jorn ve Johannes V. Jensen gibi ünlü sanatçıların ve yazarların da buraya tefekkür için geldikleri bilinmektedir.

Sakin bir ortam ve rahatlatıcı atmosferden yanaysanız burada güzel bir tatil yapmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Tisvildeleje için tatile gelince nereleri gezeyim nerede kalayım diye düşünüyorsanız Tisvildeleje Gezi Rehberi yazımı inceleyebilirsiniz.

Tisvildeleje Gezi Rehberi

Danimarka Tisvildeleje’de gezilecek muhteşem mekanlar bulunmaktadır. İsterseniz doğal yaşam alanları ve parkları gezip temiz havayı ciğerlerinize çekin isterseniz de müze ve tarihi yapıları görüp geçmişe tarihsel bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tisvildeleje plajları da ayrıca mavinin ve berrak suların eşsiz güzelliklerine şahit olacağınız mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tisvildeleje şehrine gezi planları yapıyorsanız size kolaylık olması için Tisvildeleje’de gezilecek yerleri inceleyip fikir edinebilirsiniz.

Troldeskoven Ormanı

Kelimenin tam anlamıyla Troll Ormanı anlamına gelen Troldeskoven ismini ağaçların şekilleri nedeniyle verildiği bilinmektedir. Orman, aynı zamanda sihirli “troll” ağaçları nedeniyle Sihirli Orman olarak da bilinir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Türbin Mesire Yeri Nerede ve Nasıl Gidilir?

Troldeskoven’deki kavisli ve kıvrımlı kayınlar Rold Skov’un imajı haline gelmiştir. Troldeskoven Ormanının kayın ağacının neden olduğu büyüklükten dolayı dikkat çekici bir manzarası vardır.

Her bir ağaç tipik olarak daha fazla sapa sahiptir ve daha güneydeki kayınlarla karşılaştırıldığında kesildiğinde dahi yeniden köklenme özelliği ile onlardan ayrılır. Bu nedenle ormandaki ağaçlar her seferinde yeşil ve taze kalmaktadır.

Troldeskoven Ormani

Galeri St. Helene

Galeri St. Helene ruhunuzun ferahlaması için adeta bir merhemdir. Galeride, tefekkür arzu ve sakin bir ruh haliyle tanışıyorsunuz. İkon boyama, her seviyedeki İskandinav ülkelerindeki en iyi ikon öğretmenlerinden biri tarafından verilmektedir. Galeri, tamamı satın alınabilecek heyecan verici bir eser seçkisi sunuyor.

Müzede galeride sergilenen eserleri görmenin yanında isterseniz kursa katılıp sanatsal faaliyetlerde de bulunabiliyorsunuz. Bu yüzden Galeri St. Helene için sanat ve maneviyat ile dolu bir yer denilebilir.

Tibirke Kirke

Tibirke Kirke bir gezi için güzel ve huzurlu bir mekandır. Bölgede banklar ve masalar olduğu gibi öğle yemeğinizi de getirebilirsiniz.

Tepelerde, güzel manzaralara sahip yüksek eski ve güzel Tibirke Kilisesi yatıyor. Kilise, 1150 yılına kadar uzanır. Burası sadece bir anıtsal kilisedir. Daha sonra mevcut şekli ve büyüklüğü için birkaç kez genişletilmiştir. Kilisede güzel granit vaftiz fonu vardır. Mezarlık da güzel ve huzurlu bir tepede yer almaktadır.

Sandflugtsmonumentet

Anıt, 18. yüzyılda Tisvildeje’nin hareketli kum tepelerine bir ormanın dikilmesini kutluyor. Bu anıtın yapılmasını düşünen kişinin Frederik IV tarafından çağrılan Johan Ulrich Røhl (1675? -1754) olduğu zannediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Slovenya Gezi Rehberi

Taş, Almanca (zamanların uluslararası dili), Latince (zamanların akademik dili) ve Danca dilinde üç yazıt ile üçgenlenmiştir. En ilginç olanı, üç metnin farklı olması (Alman ve Danimarkalı metinlerin kafiyenin yanı sıra), özellikle krala, Røhl’a ve başka bir şekilde unutulmuş yerel yöneticiye Gram’a bu anıt atfedilmektedir.

Tisvildeleje’de Ne Yenir?

Tisvildeleje mutfağında etnik yemeklerin yanı sıra dünya mutfağına özgü yemeklerde bulmak mümkündür. Tisvildeje halkının en çok tercih ettiği iki yiyecek et ve patatestir. Ayrıca deniz ürünleri de sıklıkla tüketilmektedir. Buraya geldiğinizde leziz kalamar, ıstakoz, somon, karides gibi deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Tisvildeleje halkı öğle yemeğinde kendilerine ait yöresel Smorrebrod adı verilen atıştırmalığı tüketmeyi çok sever. Smorrebrod bir çeşit açık sandviçtir. Eğer öğle yemeği için ne yerim diye düşünüyorsanız bu oldukça iyi bir tercihtir diyebilirim.

Tisvildeleje’de Nerede Kalınır?

Tisvildeleje şehrine geldiğinizde bütçenize uygun kalabileceğiniz birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Eğer günübirlik gezecekseniz uygun fiyatta sadece kahvaltı ve yatak servisi sunan yerleri tercih edebilirsiniz. Sizin için bazı otel ve pansiyon tavsiyeleri:

Danhostel Hillerod

Nyrup Camping

-Nyckelbo Hostel&Bed and Breakfast

-Sankt Helene

Nordic Park

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

14 Yorum

Bir Cevap Yazın