Gezi Rehberi

Göbeklitepe Gezisi


Göbeklitepe Genel İncelemesi

Göbeklitepe 2019 yılı için UNESCO “Dünya Geçici Kültürel Miras” listesine eklenmiştir. Bu durum da 60 lı yıllarda keşfedilen ve 90 lı yıllarda kazı çalışmalarına başlanan bu alan hakkında dünyanın yeni 2019 yılında haberinin olmasını sağlamıştır.

Fakat Göbeklitepe tarih öncesi dönemlere ait izleri ile bu yıldan çok öncelerine dayanan ve insanlığın geçmişi ile alakalı olarak tarihi değiştiren bir bilgi yapısına sahiptir.


Bu alanda yeni düzenlemelerin ardından birçok turistin ilgi odağı olmuş ve kazı çalışmalarının yakından görülmesi fırsatı yakalanmıştır.

Anadolu’ nun ilk çağlardan itibaren jeopolitik konumu ve yapısı göz önünde bulundurularak ilk yerleşim yerlerinden biri olma özelliği gösteren bu durum oldukça faydalı ve gezilmesi gereken önemli yerler arasındadır.


Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 18 kilometre uzaklık mesafesinde yer almaktadır. Urfa’nın Örencik köyüne bağlı Göbeklitepe 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi ile birlikte yapılan ortak çalışmalar sonucunda keşfedilmiştir.

1994 yılında kazı çalışmalarına başlanmıştır. Bu kazı çalışmalarında Göbeklitepe’ nin 12 bin yıl öncesine ait bir şehir merkezi, yaşam şehri olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu kazı çalışmalarında yerleşim şehrine ait sütunlara rastlanılmış ve çanak – çömlek gibi o döneme ait bulgular da çıkarılmıştır.

12 bin yıl öncesinin mimari tarzda ortaya çıkarılmış birçok ürününü Göbeklitepe’ de ve Urfa Müzesinde bulmak mümkündür.

Maden devrine geçilmemiş bir çağ olmasına rağmen, taşların ve sütunların üzerinde yer alan hayvan figürlerinin nasıl yapıldığına dair hala araştırmalarda bir bulguya rastlanılmasa da Göbeklitepe, bilinen en eski yerleşim yeri olduğu için birçok turistin akınına uğramaktadır.

Ulaşım

Göbeklitepe’ yi ziyaret etmek isteyen turistlerin öncelikle Şanlıurfa’ ya ziyaret etmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Almanya-Schlierse kasabası

Kara yolu, hava yolu ya da tren yolu ile Şanlıurfa’ ya birçok farklı noktadan anında seyahat edilmesi mümkündür.

Ardından Urfa merkezden kalkan servisler ile ya da araba kiralayarak Göbeklitepe kazı alanına gitmek mümkündür.

Kalınacak Yer

Göbeklitepe’ yi gezmek için kalınacak en yakın yer Şanlıurfa merkezdir. Burada bütçeye göre birçok otel ve butik otel bulma imkanı vardır.

Kalınacak yerler belirlerken internetten önceden rezervasyon yaptırmak ve çeşitli programlar sayesinde otel belirlemek her zaman daha avantajlıdır.

Gezilecek Yerler

Göbeklitepe de gezilecek birçok yer bulunurken her yıl da kazı çalışmaları bitmediği için yeni bulgular ortaya çıkmaktadır.

Bu sayede her zaman ziyaret edilebilir ve tarih meraklılarına ev sahipliği yapabilir muhteşem bir yer olma özelliğindedir.

Tarih turizmi adı altında ülkemiz için hem yerli hem de yabancı birçok turisti çeken yapısı ile Göbeklitepe kazı alanları ve çıkarılan ürünlerin sergilendiği müzeler her zaman görülmeye değerdir.

Göbeklitepe’ ye bir gün ayrıldıktan sonra diğer günde de Şanlıurfa merkezde gezilecek oldukça fazla yer bulunmaktadır.

Abide Park ve Novada park bölgenin en çok gezilen AVM lerindendir. Oldukça fazla çeşidin bulunduğu tarihi çarşılar ve pazarları da merkezde bulunan Urfa çarşısının içerisinde bulmak mümkündür.

Abide-park

Ayrıca Urfa denilince akla ilk olarak gezilecek yerlerde Balıklı Göl gelmektedir. Göbeklitepe kazı çalışmalarından sonra Balıklı Göl ve Göbeklitepe eşit oranda turist çekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Thassos Adası Gezi Rehberi
Balıklı Göl

Urfa’ nın mutlaka görülmesi gereken en önemli kültürel varlıkları olarak bu iki yere de gitmenizi tavsiye ederiz. Biri tarih turizmi, diğeri ise dini turizm olarak ilgi gören bu iki büyük yere en ideal zaman bahar ve yaz aylarında düzenlenecek geziler olmalıdır.

Ayrıca Şanlıurfa’ da merkezde yer alan ve Osmanlı Döneminden izler taşıyan birçok küçüklü büyüklü han bulunmaktadır. Samsat Hanı, Şaban Hanı, Hacı Kamil Hanı, Millet Hanı ve Topçu Hanı bu hanlardan sadece birkaçıdır.

Hem alışveriş yapıp yöreye özgü bir şeyler alabileceğiniz hem de soluklanıp keyifler bir şeyler içeceğiniz özellikte restore edilmiş bu hanlara da uğramanızı tavsiye ederiz.

Yemekler

Şanlıurfa mutfağı tıpkı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin her yeri gibi zengin bir mutfak kültüründen oluşmaktadır. Şanlıurfa denildiği zaman akla birinci olarak Urfa sıra geceleri, ikinci olarak da Halil İbrahim sofraları gelmektedir.

Sofraları oldukça zengin ve güneydoğunun her yöresini de içine katan yapıdadır. Kendine ait özel yemekleri olduğu gibi mutfağı dünya tarafından da onaylanmış olan Gaziantep’ ten etkiler de görülmektedir.

Bunun nedeni iki şehrin hem birbirine mesafe olarak hem de kültürel olarak yakın olmasından kaynaklıdır. Gaziantep’ e ait olan Patlıcan kebabının Urfa yorumlanması muhakkak burada denenmelidir.

Göbeklitepe’de Ayrıca kendine özel Urfa usulü çiğköfteler de bir Urfa sıra gecesinde denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Çiğköfte denilince akla ilk gelen sıralarda olan ve her yörenin kendine ait usül ile yoğurulan çiğköftesini tam anlamıyla en lezzetli şekilde ancak burada yemeniz mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bled, Slovenya

Ayran çorbası, Urfa Kebabı, Urfa çiğköftesi Urfa’ ya ait olan lezzetlerdir. Fakat buraya kadar gelmişken Güneydoğu mutfağında her bölgeye özgü olan, borani, sarımsak aşını ve tava çeşitlerinden olan erik tavası, sarımsak tavası gibi yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz.

Lahmacun ve kebaba dair birçok çeşit ve yöresel zenginliği bulabileceğiniz lezzetli yiyecekleri keşfetmeniz için Güneydoğu turunuzda Gaziantep’ ten sonra Urfa’ ya da yer vermenizi tavsiye ederiz.

Urfa Kebabı

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

16 Yorum

Bir Cevap Yazın