Gezi Rehberi

Florida Gezi Rehberi


Florida Hakkında Genel Bilgi

Florida ABD’ nin güneydoğusunda yer almaktadır. Yüzölçümü bakımından pek geniş bir yer olmasa da Amerika’ nın kalabalık eyaletleri arasında ilk üç sırada yer almaktadır. Florida İspanyolca “çiçekli toprak” demektir. Adını da buradan almıştır. Deniz seviyesindedir. Bu nedenle eyalet içi ulaşım oldukça kolaydır.

Everglades Milli Parkı bulunmaktadır. Bu parkta yer alan Florida panteri ve Amerikan timsahı oldukça ilgi çekmektedir. Nüfus artışı oldukça fazladır. Hem turist yoğunluğu hem de kalıcı olarak nüfus artışı yaşanması sebebi ile giderek kirlenmekte olan ve çevre kirliliğinin önüne geçilemeyecek düzeyde bir eyalettir.

Ülke ekonomisi turizm üzerine kurulmuştur. Ayrıca eyalette NASA’ nın uzay üssü bulunmaktadır.


Florida Ulaşım Bilgisi

İstanbul’ dan her gün Miami ve Orlando’ ya uçak seferi bulunmaktadır. Buradan da tren ile ya da otobüs ile Florida’ya geçebilmek mümkündür. Uçak seferleri yaklaşık 15 saatte tamamlanmaktadır.

Florida eyaletinde bölgeler arası ulaşımda genellikle otobüs tercih edilmektedir. Araba kiralama hizmeti de bulunmasına rağmen turistler tarafından pek tercih edilmemesi deniz turizminin etkisindendir.


Florida İklimi ve Konumu

Florida ABD’ nin güneydoğu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Meksika Körfezi; güneyinde ise Florida boğazı bulunmaktadır. Batısında Atlantik Okyanusu bulunmaktadır. Bu nedenle Florida bütün bir eyalet boyunca denize kıyısı olan bir yerdir. Eşsiz ve özel plajları ile de dikkat çekmektedir.

İklim itibari ile denizeldir. Genellikle sonbaharın sonu ve kış aylarının başında kasırga dönemi başlamaktadır. Kasırga zamanının dışında her zaman denizel iklim hakim olduğu için üç mevsim turist çekmeye elverişli bir bölgedir.


Florida sahili

Florida Mutfağı

Florida mutfağı oldukça geniş ürünlerin bulunduğu bir tarzdır. Bunda de çeşitli milletlerin bu bölgede yaşaması örnek gösterilebilmektedir. Almış olduğu yoğun göçler her zaman Florida’ nın mutfağına da etki etmiştir. En ideal yemekler Brickell Meydanında yer alan restoranlarda yenilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Danimarka-Arhus Gezi Rehberi

Sabah kahvaltıları genellikler; kızartılmış muz, krep, limon sorbe ve limonlu tart şeklindedir.

Akşam yemeklerinde de Karayipler mutfağı ve Latin mutfağı sıklıkla tercih edilmektedir.

Picadillo ve cachapa Florida mutfağına özgü meşhur ana yemeklerdir. Florida’ da Türk mutfağı arayıp, geleneklerden vazgeçmeyen biriyseniz sizlere önereceğimiz en ideal restoran; Agora Mediterranean’ dır. Burada Türk mutfağına ait bütün yiyecekleri ( kısır dahil ) bulabilmeniz mümkündür.

Barbekü ağırlıklı ve biftek ağırlıklı Amerikan mutfağını Florida’ da tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Florida Dini inançlar

Florida eyaletinin yüzde 70 lik dilimini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Nüfusa bakıldığında yüzde üçlük Müslüman olan dilim, azımsanamayacak oranda fazladır. Bu da Florida’ nın ne kadar göç aldığını gözler önüne sermektedir. Hristiyanlık inancı ağır bastığı için dini inanç olarak dini bayramlar da Hristiyanlara göre tatil edilmektedir.

Florida Gezilecek Yerler

Florida eyaletinin yüzde seksenlik kısmı plajlardan oluşmaktadır. bu nedenle deniz turizmi yapılmaktadır. Gezilecek yerler olarak da ilk sırada plajlar yer almaktadır. Ayrıca en önemli bir konumda da Kennedy Uzay Merkezi’ dir. Buraya giriş yasaktır. Askeri bölgedir fakat uzaktan uzay merkezinin geniş alanı görülmektedir. Merrit Adası’ da Florida eyaletine bağlıdır. Tekneler ile günübirlik gezi düzenlenmektedir. Burada da denize girmek için ve sus sporları yapmak amacı ile giden turistler bulunmaktadır. Orlando bölgesinde yer alan Disneyland dünyanın her yerinden turist çeken bir bölgedir. Giriş ücretleri oldukça pahalıdır. Buraya girmek isteyen turistlerin kişi başı 800 dolar – 1200 doları gözden çıkarması gerekmektedir. Disneyland a gitmek için ilk açılış saatinden kapanış saatine kadar yaklaşık 12 – 14 saat arası bir zaman dilimi ayırmak gerekmektedir. kısa süreli gezilip görülemeyecek bu yere turistlerin en az bir gün ayırması ideal olacaktır. Evergles Milli Parkı da hem yürüyüş yapmak isteyenlere, spor yapmak isteyenlere ya da doğal yaşamı gözlemlemek isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Florida Öneriler

Florida eyaleti kalınacak yere ya da gezilecek yere göre harcanması gereken miktarlarda değişkenlik gösterir. Burayı seyahat etmek isteyen kişilerin 5 günlük bir tatile ayırması gereken kişi başı minimum ücret 2.500 dolar olmalıdır. Otel ücretleri normal seyrindedir. Buna rağmen plajların çoğu ücretsizdir. Deniz turizmi kapsamında her otelin de kendi bölgesinde plajı bulunmaktadır. Burada fiyat yönünden pahalı kabul edilen kısım yemeklerdir. Alınan yemeklere, kalınan otelin sınıfına ve Disneyland gibi eğlence yerlerine gidilme olasılığına göre bu fiyat kişi başı maksimum 5 günlük 10.000 dolara kadar çıkabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Hoh Yağmur Ormanı

Florida’ da sıklıkla eğlenceye yönelik film festivalleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra yemek ve müzik kapsamlı festivaller de düzenlenmektedir. Festivalin konusuna göre yemekler ve konser alanları değişkenlik göstermektedir. Denize girmek için tatilini ABD ‘ de geçirmek isteyenlere bir numaralı şehir olarak Florida örnek gösterilebilir. Bu nedenle oldukça fazla göç almaktadır. Gidilmesi gereken en ideal zaman ise festivallerin ve eğlencenin en bol olduğu ilkbahar mevsimidir. Bu mevsim hem deniz sezonunun hem de festival sezonunun açıldığı ideal zaman aralığıdır.

25 Yorumlar

 • CEVAPLA
  Biriktirdiklerim
  28 Nisan 2019 at 13:04

  Florida sahile bayıldım. Ayrıca müslümanlarin bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:08

   Florida efsane bir şehir bir gün inşallah yolunuz düşer sayın hocam.

 • CEVAPLA
  sessiz haykırış
  28 Nisan 2019 at 14:21

  Doğa bize ne güzellikler sunuyor ama işte kıymetini bilemiyoruz. Çok güzel yerleri varmış floridanın ayrıca florida gezi rehberi için çok teşekkür ederiz.

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:09

   Değerli yorumunuz için ben tsk ederim her zaman beklerim.

 • CEVAPLA
  İbrahim Erdoğan
  28 Nisan 2019 at 21:41

  Nasa’nın uzay üssü demek buradaymış. Florida gezi rehberi yazınızla yine değerli bilgiler öğrendik ve kültürümüze yeni bir halka daha ekledik. Teşekkür ederiz.

 • CEVAPLA
  Ali Yatarkalkmaz
  28 Nisan 2019 at 21:59

  Deniz kıyısında yer alan böyle yerlere bayılıyourm.

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:15

   Florida muhteşem bir yer olup plajlarıyla ününe ün katmistir.

 • CEVAPLA
  Nurcan
  28 Nisan 2019 at 22:40

  Yazınızla bir çok yeni şey öğrendim, teşekkürler..

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:26

   Sizlere güzel şeyler sunuyorsam. Ne. Mutlu bana. Değerli yorumunuz ve sayfamı ziyaretiniz için tsk ederim ziyareti iadeye en kıza zamanda uğrayacağım tsk ederim

 • CEVAPLA
  seda sarac
  28 Nisan 2019 at 22:40

  Florida nin yalin bir doğal güzelliği var . Kendi halinde bir yer sanki

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:22

   Evet muhteşem bir yer. Güzel yorumunuz için tsk ederim

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:25

   Florida muhteşem bir şehir görülmesi gereken bir şehir plajlariyla unlenmis bir yer. Degerlinyorumunuz için tsk ederim

 • CEVAPLA
  Erhan Çakırlar
  28 Nisan 2019 at 23:03

  Birgün Florida’ya gitmeyi hiç düşünmedim ama farklı şehirler farklı düzenleri görmek çok güzel elinize sağlık

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   28 Nisan 2019 at 23:24

   Arada farklı yerleri görüp keşfetmek harika bir olay aslında. İnşallah en kısa zamanda görme şansına sahip olursunuz. Yorumunuz için tsk ediyorum

 • CEVAPLA
  FATİH PINAR
  29 Nisan 2019 at 19:44

  NASA’nın florida’da olduğunu bilmiyordum tanıtım için çok teşekkürler

 • CEVAPLA
  beytullah
  29 Nisan 2019 at 20:14

  Ben Aranıza yeni Katıldım Çok Güzel Bir İçerik Paylaşmışsınız Floridayı İlk Defa Duydum

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   29 Nisan 2019 at 20:56

   Aramıza hosgeldin Beytullah kardeşim Florida efsane bir ülke aşikar ama 21 saat uzak bizden umarım bir gün gideriz değerli yorumun için tsk ederim

 • CEVAPLA
  Barış
  30 Nisan 2019 at 15:27

  Florida denince aklıma gelen ilk şey lüx yaşam oluyor.Umarım bir gün gitmek nasip olur.

 • CEVAPLA
  lerzan karabayır
  30 Nisan 2019 at 17:57

  çok güzel bir tanıtım olmuş teşekkürler

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   1 Mayıs 2019 at 16:22

   Sayfama hoş geldiniz lerzan hanim. Florida efsane bir şehir insallah bir gün gidersiniz saygıylar efendim

 • CEVAPLA
  tolum
  30 Nisan 2019 at 22:03

  Yine farklı bir gezi incelemesi ve birbirinden ayrıntılı harika bilgiler teşekkkürler gezgin

 • CEVAPLA
  Murat Aktaş
  5 Mayıs 2019 at 07:44

  Keşke imkan olsada gidip gezilip görsek

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   6 Mayıs 2019 at 21:16

   Murat bey zaman her şeyin ilaci insallah bir gün gidio görürsünüz tskler yorum için.

Bir Cevap Yazın

shares