Gezi Rehberi

Kusadası Gezi Rehberi

Gezilecek pek çok tarihi alanı ve doğal güzellikleri ile meşhur olan Kuşadası, Aydın’a bağlı orta büyüklükte bir ilçedir. Bizans döneminde “Ania” ismiyle bilinen şehir, Orta Çağda ise korsanlar tarafından kullanılan bir liman olarak bilinmektedir.

Günümüzde ise renkli gece ve gündüz hayatıyla turistlerin gezmekten ve yaşamaktan keyif aldığı bir yerdir. Tatil olanaklarının çok olması, Kuşadası seyahati yapmak isteyenleri cezp ediyor. “Kruvaziyer turizmi” olarak da isminin duyulduğu Kuşadası, gezmekten ve dolaşmaktan keyif alacağınız, kaliteli ve eğlenceli yaşam tarzıyla dikkat çeken keyifli bir ilçedir.

Kuşadası Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kuşadası

Kuşadası Milli Parkı

Kuşadası milli parkı, yaklaşık 20 km uzunluğunda ve ortalama 6 km genişliğinde 27.675 hektarlık bir alana sahip olan, Kuşadası’nın en önemli parklarından biridir. Parkın şehir için önemli bir noktada olması, içinde zengin hayvan ve bitki türlerini barındırmasından kaynaklanıyor.

Parkın içinde yaklaşık 209 kuş türü bulunup, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerinin de yaşadığı bir bölge olması, ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekiyor. Bir doğa harikası olan Kuşadası milli parkı, Akdeniz foku ve deniz kaplumbağalarını da kıyısında barındırıyor. Doğayı seviyor, deniz ve yeşilin birleşiminden oluşan görüntüde huzur bulmak ve dolaşmak isterseniz, Kuşadası milli parkı tam size göredir.


Güvercinada

Güvercinada, Kuşadası’nın Körfezinin ağzında bir konumda yer alıyor. Zamanında denizden gelecek saldırılara karşı şehrin korunması amacıyla inşa edilmiş bir kaledir. Surlara sahip olan ve korunaklı olan bu bölge, adanın tamamını kaplıyor ve 3 metre yüksekliğe sahip. Kuzey ve güneyinde 2 adet kulesi bulunuyor ve kuzeydeki kulenin kapısında bir boşluk bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Trabzon Gezi Rehberi

Bu boşluğun orada bir kitabe olduğu düşüncesini oluşturuyor. Güneyde yer alan kulede de bir kitabe bulunuyor ve bu kitabe, 4 satır,20 mısradan oluşuyor. Kuşadası gezisinde gidilmesi ve görülmesi gereken, tarihi değeri olduğu gibi güzel bir görsel şölen sunan mekânlarından biridir.


Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Öküz Mehmet Paşa kervansarayı, 17. Yüzyılın başlarında (1618) inşa edilmiş olan ve isminden de anlaşıldığı üzere, Öküz Mehmet Paşa tarafından inşa edilmiş olan bir yapıdır. Moloz taş ve devşirme taş malzemesi kullanılarak imal edilen kervansaray, dışarıdan bakıldığında bir kale görüntüsündedir.

Yüksek duvarlara sahip olan iki katlı mekânlar, kervansarayın içinde yer alırken geniş olan avlusunda da odalar bulunuyor. Tarih boyunca çok sayıda restore edilmiş olan kervansaray, günümüzde turistik konaklama işletmesi olarak kullanılmaktadır. Ünlü kervansarayın ismi ise Mehmet Paşanın babasının öküz nalbandı olmasından kaynaklı olarak konulmuştur.

Efes Antik Kenti

MÖ 6000 yıllarında kurulmuş olan Efes Antik kenti, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış ve hakkında çok sayıda efsane bulunan bir kenttir. Dünyanın en önde gelen tarihi kentlerinden biri olarak kabul edilen Efes Antik kenti, Amazon adı verilen kadın savaşçılar tarafından kurulduğu ve Arzawa Krallığının şehri Apasas olduğu, konuşulan rivayetlerden biridir. Kuşadası tarihinde önemli bir yer tutan ve tüm dünya tarafından bilinen Efes Antik kenti, gezilmesi ve görülmesi gereken değerli yerlerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Avusturya Salzburg Gezisi

Meryem Ana Evi

Meryem ana evi 19. Yüzyılda yaşamış olan Roman Katolik rahibesi Blessed Anne Catherine Emmerich’in not edilmiş olan rüyalarından yola çıkarak keşfedilmiş olan bir mabet alanıdır. Evin Meryem Anaya ait olup olmadığı kesin bir şekilde bilinmese de eve, yıllardan beri hac ziyaretlerinde bulunuluyor.

Meryem Ana evi rivayetlerinden biri de Hacı olmak isteyen Katoliklerin Hz. İsa’nın annesi Meryem’in Aziz John tarafından bu eve getirildiği ve cennete alınışına kadar bu evde hayatını sürdürdüğüdür. Köklü bir geçmişe sahip olan Meryem Ana evi, mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Şirince

Eski bir Rum köyü olan Şirince, doğası, ünlü meyveli şarapları ve tarih kokan yapısı ile küçük sevimli bir köydür. Mübadele döneminde Türkleştirilmiş olan Şirince, yemyeşil zeytinliklere sahiptir ve trafiğe kapalı, taş döşeli yolları ile ünlüdür.

İnsanın sıkılmayacağı ve kendine has yapısıyla huzur bulacağı bir köy olan Şirince, Kuşadası seyahati yapanlara önerilen ve gezilmesi gereken yerlerdendir. Köyün genel görüntüsüne bakıldığında 2 katlı ahşap evler dikkatleri çeker. Renkli görüntüsüyle insanın sıkılmayacağı bu köy, Kuşadası’nı gezerken uğramanız gereken, gezilecek ve görülecek olan yerlerdendir.

21 Yorumlar

 • CEVAPLA
  fatih pınar
  18 Mart 2019 at 14:19

  harika yerler tanıtıyorsunuz Sezer Bey, Çok teşekkürler

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   18 Mart 2019 at 15:38

   Tsk ederim değerli yorumunuz için. Saygılar

 • CEVAPLA
  Bipudra
  18 Mart 2019 at 17:06

  Kuşadasında kardeşim oturuyor. Yaz kış farketmez sürekli gidebiliyoruz ve gerçekten çok güzel bir yer.

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   18 Mart 2019 at 18:50

   Kardeşiniz çok sansliymis hocam sürekli gitmeniz ayrı bir güzellik. Tsk ederim güzel yorumunuz için

 • CEVAPLA
  Dert Anası
  18 Mart 2019 at 17:34

  Kuşadası benim için çok özel bir yerdir. Bir arkadaşım vardı. Yaz aylarında Efes’te rehberlik yaparak geçimini sağlardı. Ve genç yaşında vefat etti. Aklıma o gelir hep Kuşadası denilince. Orada arkadaşımız olduğu için yaz aylarında toplanıp giderdik. Kuşadası’nın koyları çok güzeldir. Denizi mükemmeldir. Yazınızı okuyunca o günleri hatırlamış oldum. Çok güzel fotoğraflar yayınlamışsınız. Teşekkürler bu keyifli paylaşım için.

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   18 Mart 2019 at 18:52

   Kuşadasi Türkiye’nin en güzel tatil köylerinden biridir. Sizin için özel olması güzel de ama arkadaşınız için çok üzüldüm nur içinde yatsın. Tsk ederim d

 • CEVAPLA
  Ahu
  18 Mart 2019 at 22:59

  Türkiyemin her yeri ayri bir güzel . sizin yazılarınızla da daha bir keyifli oluyor.

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   19 Mart 2019 at 19:30

   Katilyorum Türkiye’nin o kadar güzel yerleri varki yazarak bitmez değerli yorumunuz için tsk

 • CEVAPLA
  Sessiz haykırış
  19 Mart 2019 at 00:04

  Güzel yerler Kuşadası’nda gezme fırsatı buldum umarım tekrar gezmek nasip olur emeğinize sağlık

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   19 Mart 2019 at 19:30

   Kuşadası ni herkes görüp gezmesi lazım yaşaması lazım. Teşekkür ederim

 • CEVAPLA
  sessiz haykırış
  19 Mart 2019 at 14:14

  Kuşadasına 2-3 kere gittim ama çok gezme fırsatı bulamadım umarım bir daha gitmek nasip olur.

 • CEVAPLA
  seyhan türker
  20 Mart 2019 at 21:53

  Kuşadası hakkında ne kadar güzel bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   20 Mart 2019 at 22:27

   Elimden geldiğince en güzel şekilde bilgi aktarımı yapmaya çalışıyorum. Tsk ederim

   • CEVAPLA
    UMUT VARCAN
    24 Mart 2019 at 11:12

    Özellikle Davutlar kesimi çok iyi .. Ama oralara kadar gidip bir türlü Güvercin Adası’na geçemediğim doğrudur 😊

 • CEVAPLA
  Murat
  23 Mart 2019 at 01:26

  Geçen yaz kuşadasına 20 gün kadar kaldım keşke şimdide gidebilsem

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   23 Mart 2019 at 15:37

   En kısa zamanda yeniden gidersin insallah. Yorumunuz için tsk ederim

 • CEVAPLA
  Reşit
  23 Mart 2019 at 21:17

  İnşallah bende giderim :)))

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   24 Mart 2019 at 12:16

   En kısa zamanda gidip görürsünüz inşallah. Tsk ederim :güzel y4

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   24 Mart 2019 at 18:18

   En kısa zamanda hemde

 • CEVAPLA
  Öğrenelim Portal
  23 Mart 2019 at 22:53

  Gerçekten çok güzel bir yer. sadece aşırı sıcak 🙂

  • CEVAPLA
   Sezer Taş
   24 Mart 2019 at 18:15

   Evet Fas sıcak bir ülkedir ama herseye rağmen harika bir ülke

Bir Cevap Yazın

shares