Gezi Rehberi

Kusadası Gezi Rehberi

Gezilecek pek çok tarihi alanı ve doğal güzellikleri ile meşhur olan Kuşadası, Aydın’a bağlı orta büyüklükte bir ilçedir. Bizans döneminde “Ania” ismiyle bilinen şehir, Orta Çağda ise korsanlar tarafından kullanılan bir liman olarak bilinmektedir.

Günümüzde ise renkli gece ve gündüz hayatıyla turistlerin gezmekten ve yaşamaktan keyif aldığı bir yerdir. Tatil olanaklarının çok olması, Kuşadası seyahati yapmak isteyenleri cezp ediyor. “Kruvaziyer turizmi” olarak da isminin duyulduğu Kuşadası, gezmekten ve dolaşmaktan keyif alacağınız, kaliteli ve eğlenceli yaşam tarzıyla dikkat çeken keyifli bir ilçedir.

Kuşadası Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kuşadası

Kuşadası Milli Parkı

Kuşadası milli parkı, yaklaşık 20 km uzunluğunda ve ortalama 6 km genişliğinde 27.675 hektarlık bir alana sahip olan, Kuşadası’nın en önemli parklarından biridir. Parkın şehir için önemli bir noktada olması, içinde zengin hayvan ve bitki türlerini barındırmasından kaynaklanıyor.

Parkın içinde yaklaşık 209 kuş türü bulunup, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerinin de yaşadığı bir bölge olması, ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekiyor. Bir doğa harikası olan Kuşadası milli parkı, Akdeniz foku ve deniz kaplumbağalarını da kıyısında barındırıyor. Doğayı seviyor, deniz ve yeşilin birleşiminden oluşan görüntüde huzur bulmak ve dolaşmak isterseniz, Kuşadası milli parkı tam size göredir.


Güvercinada

Güvercinada, Kuşadası’nın Körfezinin ağzında bir konumda yer alıyor. Zamanında denizden gelecek saldırılara karşı şehrin korunması amacıyla inşa edilmiş bir kaledir. Surlara sahip olan ve korunaklı olan bu bölge, adanın tamamını kaplıyor ve 3 metre yüksekliğe sahip. Kuzey ve güneyinde 2 adet kulesi bulunuyor ve kuzeydeki kulenin kapısında bir boşluk bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti Rehberi

Bu boşluğun orada bir kitabe olduğu düşüncesini oluşturuyor. Güneyde yer alan kulede de bir kitabe bulunuyor ve bu kitabe, 4 satır,20 mısradan oluşuyor. Kuşadası gezisinde gidilmesi ve görülmesi gereken, tarihi değeri olduğu gibi güzel bir görsel şölen sunan mekânlarından biridir.


Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Öküz Mehmet Paşa kervansarayı, 17. Yüzyılın başlarında (1618) inşa edilmiş olan ve isminden de anlaşıldığı üzere, Öküz Mehmet Paşa tarafından inşa edilmiş olan bir yapıdır. Moloz taş ve devşirme taş malzemesi kullanılarak imal edilen kervansaray, dışarıdan bakıldığında bir kale görüntüsündedir.

Yüksek duvarlara sahip olan iki katlı mekânlar, kervansarayın içinde yer alırken geniş olan avlusunda da odalar bulunuyor. Tarih boyunca çok sayıda restore edilmiş olan kervansaray, günümüzde turistik konaklama işletmesi olarak kullanılmaktadır. Ünlü kervansarayın ismi ise Mehmet Paşanın babasının öküz nalbandı olmasından kaynaklı olarak konulmuştur.

Efes Antik Kenti

MÖ 6000 yıllarında kurulmuş olan Efes Antik kenti, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış ve hakkında çok sayıda efsane bulunan bir kenttir. Dünyanın en önde gelen tarihi kentlerinden biri olarak kabul edilen Efes Antik kenti, Amazon adı verilen kadın savaşçılar tarafından kurulduğu ve Arzawa Krallığının şehri Apasas olduğu, konuşulan rivayetlerden biridir. Kuşadası tarihinde önemli bir yer tutan ve tüm dünya tarafından bilinen Efes Antik kenti, gezilmesi ve görülmesi gereken değerli yerlerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kanada Gezilecek Yerler

Meryem Ana Evi

Meryem ana evi 19. Yüzyılda yaşamış olan Roman Katolik rahibesi Blessed Anne Catherine Emmerich’in not edilmiş olan rüyalarından yola çıkarak keşfedilmiş olan bir mabet alanıdır. Evin Meryem Anaya ait olup olmadığı kesin bir şekilde bilinmese de eve, yıllardan beri hac ziyaretlerinde bulunuluyor.

Meryem Ana evi rivayetlerinden biri de Hacı olmak isteyen Katoliklerin Hz. İsa’nın annesi Meryem’in Aziz John tarafından bu eve getirildiği ve cennete alınışına kadar bu evde hayatını sürdürdüğüdür. Köklü bir geçmişe sahip olan Meryem Ana evi, mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Şirince

Eski bir Rum köyü olan Şirince, doğası, ünlü meyveli şarapları ve tarih kokan yapısı ile küçük sevimli bir köydür. Mübadele döneminde Türkleştirilmiş olan Şirince, yemyeşil zeytinliklere sahiptir ve trafiğe kapalı, taş döşeli yolları ile ünlüdür.

İnsanın sıkılmayacağı ve kendine has yapısıyla huzur bulacağı bir köy olan Şirince, Kuşadası seyahati yapanlara önerilen ve gezilmesi gereken yerlerdendir. Köyün genel görüntüsüne bakıldığında 2 katlı ahşap evler dikkatleri çeker. Renkli görüntüsüyle insanın sıkılmayacağı bu köy, Kuşadası’nı gezerken uğramanız gereken, gezilecek ve görülecek olan yerlerdendir.

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

21 Yorum

Bir Cevap Yazın