Gezi Rehberi

Denizli


Türkiye sınırları içinde yer alan Denizli Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde sınırları bulunan ancak Ege Bölgesinde olduğu kabul edilen muhteşem bir şehir. Aydın, Manisa, Uşak ve Muğla’ya komşu olan Denizli, geçim sıkıntısı çekmeyen gelişmiş şehirlerden biridir.

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Pamukkale Travertenleri, şehrin en önemli doğal yapısıdır. Her yıl turistler tarafından büyük ilgi gören Pamukkale Travertenleri, şehrin kalkınması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Denizli’ye Nasıl Gidilir?

Denizli, konum olarak iyi bir bölgede bulunduğu için deniz yolu, kara yolu, hava yolu gibi birçok ulaşım alternatifi bulunmaktadır. İstanbul’dan, Denizli’ye gitmek için sadece 7 saatinizi ayırabilirsiniz.

Kara yolu ulaşımı için 7 saat gibi kısa sürede bu muhteşem şehre varma imkanınız bulunuyor. Başkent Ankara’dan Denizli’ye gitmek isteyen bir ziyaretçi sadece 6 saatini yolculuğa ayırarak bu muhteşem şehri görme imkanı bulabilir. Otogar şehrin tam merkezinde bulunduğu için zorluk çekmeden otogara ulaşabilirsiniz.

Denizli’ye Ne Zaman Gitmek Doğru Olur?

Denizli, bulunduğu konum itibari ile Akdeniz iklim özelliklerini bünyesinde baındırsa da genel olarak karasal iklim özellikleri görülmektedir.

Kış ayları doğu şehirlerinde görülen karasal iklim gibi olmasa da yağışlı geçmektedir. Bu yüzden iklim özellikleri dikkate alınarak en uygun ayda bu muhteşem şehri gezme kararı almanız, gezinin tadını çıkarmanız açısından iyi olacaktır. Mayıs ve haziran ayları sıcaklığın arttığı ve yağışların azaldığı dönemler olduğu için gezi için bu aylar tercih ediliyor. Siz de enfes bir gezi düzenlemek istiyorsanız mayıs ve haziran aylarında şehri ziyaret edebilirsiniz.

Denizli’de Konaklama İmkanı  Şehir, yıl boyu binlerce turist ağırladığı için konaklama imkanı oldukça fazla. Özellikle şehrin merkezinde birçok pansiyon, otel, apart oteller bulunmakta. Uygun fiyata bu konforlu yerlerden birinde konaklamak istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Tallinn-Estonya

Turistler tarafından büyük ilgiyle karşılanan şehirde yoğunluk fazla olduğu için yer bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz bu nedenle önceden rezervasyon yapmalı ve uygun fiyata konforlu otellerde konaklayabilirsiniz.

Oteller aradığınız kriterlere bağlı olarak farklı fiyat aralığıyla karşınıza çıkmakta. 120 TL ile 1,240 TL arasında otel bulabilirsiniz. Dört yıldızlı oteller 430 ile 540 arasında değişmektedir. Beş yıldızlı oteller yüksek konfor ve muhteşem imkanlarıyla turistlerin en fazla tercih ettiği oteller oluyor ve bu otellerin fiyatı diğer otellere oranla daha yüksek. İşte sıklıkla tercih edilen yüksek konfora sahip 5 yıldızlı oteller:

*Richmond Pamukkale Thermal

*Spa Hotel Colossae Termal

*Polat Termal Otel

*Anemon Denizli Hotel

Denizli Gezilecek Yerler

Her şehir büyülü bir atmosfere sahip. Ancak Denizli muhteşem manzaraları ve doğal miraslarıyla insanı masalsı bir ülkeye götürüyor.

Tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzelliklerinin çok olması turistlerin ilgisini celp ettiği için her yıl binlerce kişi bu efsane şehri ziyaret ediyor. Gezi rotanız Denizli’yi gösteriyor ancak nereleri gezmeniz görmeniz gerektiğini bilmiyorsanız size yardımcı olacak bilgileri paylaşalım. İşte görülmesi gereken muhteşem yerler.

*Denizli Denilince Akla İlk Gelen Yer Şüphesiz Ki Pamukkale Travertenleri  Menderes Nehri Vadi’sinde bulunan Pamukkale Travertenleri, Denizli’yi simgeleyen en önemli doğal güzelliklerden biri. Her yıl binlerce turist bu doğal güzelliği görmek ve tatilini huzurlu keyifli bir şekilde geçirmek için buraya akın ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bademli Köyü Gezi Rehberi

1988 yılından beri UNESCO Miras Listesinde yer alan bu doğal güzellik, hidrokarbon ve kalsiyumun termal suyla etkileşim içinde olması sonucu meydana gelmiş. Toplamda 17 tane su kaynağı bulunan Pamukkale Travertenleri, 100 derece sıcaklığa ulaşabiliyor. Birçok hastalığa iyi gelen bu doğal su, gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmekte ve her an yoğun ilgi ile karşılanmakta.

Siz de bu doğal güzelliği görmek gezmek istiyorsanız 35 TL ile satışı yapılan biletlerden alıp büyük bir keyifle Pamukkale Travertenlerini gezebilirsiniz.

*Bağbaşı Kent Ormanı

1984 yılında Bağbaşı beldesinde kurulan bu muhteşem orman şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunuyor. Ormanda birçok ağaç çeşidi ile karşılaşmak mümkün. Kara selvi, fıstık çamı, sedir, kızılçam gibi birçok ağaç çeşidin yanı sıra farklı bitkiler görmek de olası.

Ayrıca kent ormanı yürüyüş parkurları ve dinlenme alanları ile gelen ziyaretçileri memnun etmek adına her şeyi bünyesinde barındırıyor. Ulaşımın kolaylıkla yapılabilmesi için teleferik kullanılmakta. Ayrıca birçok hayvanın bu muhteşem orman içinde yaşadığını bilmek gerekiyor.

*Karahayıt Kaplıcaları  Gezi rehberiniz Denizli’yi gösterdi ve siz hem eğlenmek hem de şifalı sulardan yararlanmak, huzurlu bir gezi düzenlemek istiyorsanız Denizli-Karahayıt Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz. Karbonhidrat miktarı diğer sulara oranla daha az olan bu kaplıca, birçok derde derman olmakta ve hastalıklara şifa olmakta.

Bu muhteşem yerlerin dışında Hierapolis Antik Kenti, Akhan Kervansarayı, Keloğlan Mağarası, Topuklu Yaylası, Tripolis Antik Kenti, Buldan Evleri, Ağlayan Kaya Şelalesi gibi birçok güzelliği gezebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Eylül'de denize girilecek bölgeler

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

28 Yorum

Bir Cevap Yazın