artvın
Gezi Rehberi

Artvin-Borçka Turu

Artvin-Borçka
Karagöl ile özdeşleşen Borçka harika doğası ile pek çok ziyaretçinin ilk tercihlerinden oluyor. Doğu Karadeniz’de bulunan bu bölge vadileri ile oldukça güzel kareleri vadediyor. Artvin Hopa tarafında bulunan bu bölge Çoruh nehrine de komşu durumdadır. 1928 senesinde Türkiye’nin bir ilçesi haline gelmiş durumdadır. Genel olarak bu bölge yer alan ahşap evleri ile dikkat çekmektedir. Eldeki verilere göre bu evler Ruslar döneminden kalmaktadır. Yeşil bir ortam olmasına rağmen tarım için elverişsiz bir ortam olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu bölge daha çok turizm ve ekonomi ile geçim sağlamaktadır. Eğitim oranı bu ilçede oldukça yüksektir aynı zamanda fındık ve çay üretimi de oldukça fazladır. Borçka, Artvin içinde yer aldığı için Artvin tur paketi alarak bu bölgeyi gezmeniz mümkün. Tur fiyatları ise 1200 ile 2000 TL arasında yer almakta.
Borçka, Artvin bölgesinin en büyük turist noktalarından birisi olarak biliniyor. Özellikle mimaride yer alan ahşap detaylar herkesi kendine hayran bırakıyor. Bölgede bulunan milli park ise tam olarak 368 hektar alana sahip. Borçka ziyaretçileri için olmazsa olmaz ise göl oluyor. Göl ve eşliğindeki harika manzara huzur isteyen, şehir gürültüsünden kaçanlar için ideal bir ortam. Artvin’de iki adet Karagöl var. Bunlardan birisi Şavşat’ta iken diğeri Borçka’da yer alıyor. Bu göle kendi araçlarınız ile gelmeniz oldukça kolay. Üstelik bu göl etrafında çeşitli tesisler hatta çocuklar için oyun parkları bulunuyor.

Karagöl Aktiviteleri

Borçka Karagöl’de ailece ya da bireysel olarak kamp yapılabilir.
Gölde sandal keyfi yapılabilir.
Doğa yürüyüşü aktiviteleri yapılabilir.
Fotoğraf çekimleri yapılabilir.
Artvin-Borçka Turu
Bu göl ziyaretine giderken yanınızda yağmurluk götürmeniz sizin için avantaj sağlayacaktır.

Konaklama İmkanı

Konaklama imkanı ise şu şekildedir; göle hemen hemen 5 ile 10 km arasında çeşitli pansiyonlar bulunuyor. Pansiyonlar arasında en iyiler dere pansiyon, lamazi pansiyon gibi mekanlar örnek olabilir.

Borçka Kamp Alanı

Göl etrafında birçok pansiyon imkanı bulunuyor. Ancak pek çok ziyaretçi bu kamp alanlarında tatil yapmayı tercih ediyor. Tabiatın içinde bu kamplar ile çadır keyfi gerçekleştirebilir eğer çadırınız yok ise çadır kiralayabiliriz. Parkta bulunan tesislerde tuvalet ihtiyacını gerçekleştirebilirsiniz.

İstenen kamp ücretleri şu şekildedir;

● Eğer çadır sizin ise 30 TL.
● 2 kişilik çadır kiralama 60 TL
● 3 kişilik çadır kiralama ise 80 TL olmaktadır.

Tabiat Parkına Giriş

Artvin Borçka’nın meşhur tabiat parkına eğer araç ile girecekseniz belli bir ücret ödemeniz gereklidir. Ücret miktarı giriş aracına göre değişiklik gösterir, bunlar ;
Motosiklet ile 8 TL
Otomobil ile 11 TL
Minibüs ile 30 TL olmaktadır.

Borçka Nerededir?

Artvin’in bir ilçesidir. Artvin’e 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Borçka’ya ulaşım imkanı oldukça elverişlidir. Asfalt yollardan çok rahat bir şekilde ulaşım sağlanır.

Gezilecek Yerler

Muratlı Cami
Borçka köylerinden birisi olan Muratlı köyünde yer almaktadır. 1846 senesinde yapılan bu cami ahşap işlemeler ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu cami mutlaka görülmesi gereklidir.
Beyazsu Yaylası
Artvin Borçka’ya bağlı olan Beyazsu yaylası merkeze 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Karçal dağlarının manzarasında yeşil görüntüsü ile görenleri adeta büyülüyor. Beyazsu yaylasında yayla girişi kısmında kayadan beyaz köpükler ve sular çıkmaktadır. Bu eşsiz görüntü herkesi hayran bırakan cinsten.
Maral Şelalesi
Camili köyünde yer alan Maral şelalesi yeşil bir ormanın içerisinde bir kayanın üzerinden akmaktadır. Yaklaşık olarak 30 metre yüksekten aşağı akmaktadır. Serin suların tadını çıkarabilir hatta doğa yürüyüşü yaparak doğanın huzuru ile baş başa kalmanız mümkün.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Tayland Gezi Rehberi

12 Yorum

Bir Cevap Yazın