Gezi Rehberi

İrlanda Seyahati


İrlanda Hakkında Genel Bilgi

İrlanda Kuzeybatı Avrupa’ da bulunmaktadır. Avrupa’ da en yoksul ülke olarak günümüzde de varlığını korumaktadır. Her yıl yeni doğan İrlandalılar büyük dış borçlar ile ülkeye katılmaktadır. İrlanda’ da hem İrlandaca hem de İngilizce olmak üzere iki resmi dil kullanılmaktadır. Dini olarak da Protestan ve Katoliklerin barış içerisinde yaşayabildikleri bir ülke olarak bilinmektedir. Zaten İrlanda bayrağında da hem Protestanların hem de Katoliklerin dini izlerine rastlanmaktadır. Para birimi tüm Avrupa’ da olduğu gibi Euro’ dur.

İrlanda Ulaşım Bilgisi

Türkiye’ den İrlanda’ ya ulaşmak için direkt olarak büyük şehirlerden her gün uçuş bulmak mümkündür.

Ülkede ise ulaşım çoğunlukla tren üzerinden sağlanmaktadır. Hem şehir içi hem de şehirlerarası trenler oldukça yaygınlık göstermektedir. Fakat bunun dışında; otobüs, tramvay ve taksi de kullanılmaktadır.

İrlanda İklimi ve Konumu

İrlanda’ da yılın en soğuk zamanı ocak ve şubat aylarını kapsamaktadır. Mayıs ve haziran aylarında ise ülke en sıcak zamanını ve en çok güneşi görmektedir. Bu nedenle turistler en çok yaz aylarında ülkede kalmayı tercih etmektedir. Kışın soğuk ve sisli bir havası vardır. Ayrıca İngiltere gibi nemli ve güneş görmeyen bir iklim yapısına sahiptir.

Konum olarak ülke, Kuzey Atlantik’ te yer almaktadır. Atlas okyanusuna komşudur. Doğusunda İrlanda denizi, güneydoğusunda ise kelt denizi ile çevrilmiş bir ada ülkesidir.

İrlanda’da Konaklama

Uygun fiyatlara, otel bulmak mümkündür. Ayrıca oda kiralamak ya da evlerde misafir olarak ailelerin odalarını kiralamak da mümkündür. İstediğiniz zaman ve istediğiniz bölgede her zaman boş oda bulma imkanı bulunmaktadır. Sadece önemli festival öncesinden odaları önceden rezervasyon yapmakta fayda vardır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Vyborg-Rusya

İrlanda’ da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

İrlanda’ nın gezilmesi gereken en önemli yeri başkenti Dublin’ dir. Dublin’ i Vikingler kurmuştur. Türkler’ e duyduğu saygı ile bilinen ve Türk adını bizlerden önce bizim için kullanan Vikingler olarak bilinmektedir. Şehri gezerken onların ruhunu ve yansımalarını da bulmanız mümkündür.

Dublin’ de İrlanda Müzesi ve Dublin Kalesi görülmesi gereken tarihi yerlerdir. Ayrıca St. Patricks Katedrali dini açıdan görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelmektedir. Bira müzelerine merakı olanların da Guinness bira fabrikasını görmeleri gerekmektedir. Bira fabrikasını gezerek hem nasıl yapıldığına şahit olabilir hem de bu biralardan çıkışta satın alabilirsiniz.

Dublin dışında gezilecek güzel şehirleri de bulunmaktadır. Cork şehri bunlardan biridir. Tren ile Dublin’ den ulaşım sağlanarak gidilebilir. Bu şehirde Balerney Kalesi turistlerin ilgisini her zaman çekmektedir. Balerney Kalesi’ nin taşını öpen kişi hayatı boyunca kutsanır inanışı ile İrlanda’ ya giden turistler bu taşı görmeden dönmemektedir.

Atlantik Okyanusu’ nun üzerinde kalan Cliffs of Moher; Harry Potter serilerinin çekildiği alan olduğu için, Harry Potter hayranlarını da bu doğal güzelliğe çekmektedir.

İrlanda’ nın Bayramları ve Festivalleri / Gece Hayatı/ Alışveriş

Her yıl 17 Mart tarihinde Patrick günü olarak anılmaktadır. Aynı zamanda gene her yıl mart ayının son haftası, Paskalya törenleri kutlanmaktadır. Mart ayı İrlanda’ da dini törenlerin kutlandığı bir ay olarak bilinmektedir. Aynı zamanda baharın başlangıcı olduğu için de çeşitli etkinliklerin ve festivallerin bol olduğu her sokakta başka bir kutlamanın yapıldığı bir ay olarak bilinmektedir. 1 Mayıs işçi bayramı İrlanda’ da resmi tatil olarak kutlanmaktadır. 25 Aralık gecesi de Noel dini ve resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Interlaken- İsviçre Gezi Rehberi

Bayram ve resmi tatillerinin aynı sıra, dünyanın turist akınına uğradığı meşhur festivalleri ile de dikkat çekmektedir. Cork Jazz Festivali ile her yıl ekim ayının sonunda caz festivalleri düzenlenmektedir. Caz severler dünyadan İrlanda’ ya akın etmektedir. sokaklarda günlerce caz etkinlikleri olmaktadır.

“Dublin Writers Week” adından da anlaşılacağı üzere en iyi yazarların Dublin’ de bir araya geldiği ve bol münazaralı gösterilerin düzenlendiği bir etkinliktir. Her yıl yılın belirli dönemlerinde düzenlenmektedir. Dünyanın her yerinden ünlü yazarların davet ettiği programlara katılım oldukça yüksektir.

Cat Laughs Komedi Festivali, dünyanın her yerinden gelen ünlü komedyenlerin ağırlandığı ve komedi severlerin buluştuğu etkinlik ve festivalleri kapsamaktadır.

İrlanda Yemek Kültürü

İrlanda’ da en çok tüketilen gıda patatestir. Bu nedenle çoğu özel yemekleri patateslidir. Ayrıca çay tüketimi konusunda da Türkiye ile aynı düzeydedirler. Çok fazla çay tüketimi ve çok fazla çay çeşidi bulunmaktadır. Seylan çayı, Türk çayı ve İngiliz çayı çeşitlerinin sıklıkla tüketilmesi ülkedeki çay kültürünü gözler önüne sermektedir.

İrlanda Hakkında Öneriler

İrlanda’ da da çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, prizlerdeki girişler, ülkemizdeki gibi ikili değil üçlüdür. Bu nedenle oraya seyahat edeceklere öneri olarak yanlarında dönüştürücü ile gitmeleri önerilmektedir.

Tüm kapalı alanlarda ve parklarda sigara kullanımı yasaktır. Bu nedenle bu yasağı bilip ülkede rahat dolaşmak daha etkili olacaktır.

Aksi takdirde cezaları bizim ülkemizdeki gibi değil, üç bin Euro ya da hapis cezaları gibi ağır yaptırımları bulunmaktadır.

Herkese merhaba, ben Sezer Taş Hatay, Arsuz doğumluyum. Kendimi gezi rehberliği üzerinde geliştirdim. Bloğumda, gezilecek ülkeler hakkında içerikler paylaşıyorum.

13 Yorum

Bir Cevap Yazın