Gezi Rehberi

Avusturya’nin masallar’ı andıran kasabasi Hallstatt

Avusturya salzkammergut Göller Bölgesi’nde salzburg ve Graz şehirleri arasinda bulunan Hallstatt nefesleri kesen manzara ve görüntüsüyle Avrupa’nin en eski yerleşim alanlarından bir kasabadır.
Hallstatt’a Neden Gidilmeli
1997 yılında UNESCO tarafından dunya kültür mirası listesine alınan Hallstatt tabiat ve doğayla iç içe oluşu sessiz ve sakinliği ile dinlenip yorgunluğunuzu atmak için ideal bir yer.
Nasıl gidilir;
İstanbul’dan viyana’ya  THY nin uçuşlari bulunuyor.
Ama Viyana’ya vardiktan sonra Hallstatt’a gitmek için baya macerali bir yolculuk sizi bekliyor .
Ne zaman gidilir?
 Dağlik bir bölgede bulunan Avusturya’da hava her mevsim güneşli olduğu halde sıcaklık her zaman değisir. Gidilecek En iyi zaman, kış aylarıdır.
Gezilip gezilecek yerler?
Kültür mirasi müzesi görülmesi gereken Hallstatt’ın özel yerlerinden biridir.Hallstatt 7000 yıllık onemli  tarihini sergileyen müzede bölgeyle ilgili geniş bilgi edinebilirsiniz
Kemik evi” anlamina gelen beinhaus, bilindiği 
 gibi kemiklerden inşa olmuş bir evdir. Sınırlı mezar alanı nedeniyle ölüler geçici olarak gömülür , 10-15  yıl sonra kemikleri toplayıp güneşlendirip ardından Beinhaus’ta dekoratif olarak sergilerlerdi. 70’li yıllarda Katolik kilisesi ölülerin yakılmasını onayladıktan sonra bu uygulamadan vazgeçildi .
Hallstatt’ı gezmek baştan sona gezmeniz 1,5 saatinizi alır. Kasabanın birucundan diger ucuna rahatlikla yuruyerek gezebilirsiniz. Ancak mayıs-ekim aylarında 10.00- 17.00 arasında araç trafiğine izin verilmemektedir.
Hallstatt, dünyanın ilk tuz madenine sahip olan ülkelerden birisidir. Göz alıcı muhteşem tuz mağaralarının yanında ayrıca buz mağaralarıda görebilirsiniz.
Ne yenir?
Salzburger Nockerl, daha doğrusu salzburg usulü sufle yörenin geleneksel yiyeceği.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Grasse-Fransa Gezi Rehberi

4 Yorum

Bir Cevap Yazın